• تهران میدان رسالت،خیابان هنگام روبروی سی متری دوم خیابان نعمت زاده خیابان ظهور مجتمع جامع توانبخشی راسا (گلها)
  • : 02177443037

کار درمانی

#
کار درمانی

کاردرمانی چیست؟؟
بسیاری فکر می کنند کار درمانی رشته ای مرتبط با پیدا کردن کار و شغل است، عده ای آن را با کاردانی اشتباه می گیرند، برخی گمان می کنند کاردرمان مشکلات شغلی را درمان می کند! و بسیاری تصورات غلط دیگر که کاردرمانگرها معمولا با آنها مواجه می شوند.
ارائه تعریفی دقیق از کاردرمانی کار دشواری است چرا که حیطه های مختلف و گستره ی زیادی از فعالیت ها را در بر می گیرد. شاید به شکل بسیار ساده و ابتدایی بتوان کاردرمانی را اینطور تعریف کرد:
رشته ای است که رویکرد های درمانی را در ۳ سطح “جسم ، ذهن، روان ” در قالب فعالیت هدفمند و معنادار ارائه می دهد. یعنی درمان بوسیله کار و فعالیت
اختلالات جسمی
⦁ اختلالات جسمی کودکان شامل تاخیر حرکتی، الگوهای حرکتی نادرست، دررفتگی مادرزادی ران، گردن کجی و …
⦁ اختلالات نورولوژیک بزرگسالان شامل ⦁ پارکینسون، ام اس، سکته مغزی و…
⦁ اختلالات ارتوپدی شامل ضایعات تاندونی، سوختگی ها، بیماری های روماتیسمی و…
ب) اختلالات ذهنی کودکان
⦁ نظیر اختلالات توجه و تمرکز، اختلالات یادگیری، بیش فعالی، مشکلات حافظه، مشکلات شناختی و…

⦁ اختلالات کودکان مانند مشکلات رفتاری، هذیان و بی قراری، اسکیزوفرنی دوران کودکی، فوبیا و …
⦁ اختلالات بزرگسالان نظیر اسکیزوفرنی، سوءمصرف مواد، سالمندی، اختلالات خلقی و

کاردرمانی به عنوان یک رشته کل نگر تمامی ابعاد روحی، روانی و جسمی یک بیماری و تاثیرات جانبی مختلفی که بر روی عملکرد فردی و اجتماعی بیمار می گذارد را در نظر می گیرد. با ارائه تکنیک های درمانی مناسب، ضمن توجه به علائق مراجع به درمان اختلالات در حیطه های جسمانی و روانی در مقاطع سنی مختلف می پردازد. فرد را از وابستگی خارج کرده و به سوی انجام فعالیت های مستقل روزانه یاری می دهد پس به استقلال رساندن مراجع یکی از اهداف نهایی درمان است.
متخصصان کاردرمانی با تسلط بر علوم مختلف از جمله فیزیولوژی، آناتومی و روانشناسی یک برنامه جامع درمانی و درصورت لزوم رویکرد های جبرانی و تطابقی به مراجعه کنندگان ارائه می دهند که تمامی حیطه های زندگی فرد را در نظر می گیرد.
همچنین کاردرمانگر شرایط مراجع را در نظر می گیرد و تلاش می کند محیط را متناسب با شرایط بیمار تا حد امکان بوسیله وسایل و تجهیزات مختلف تغییر دهد تا مراجع حداکثر کارایی و حداقل وابستگی را داشته باشد که در نتیجه ی آن بیمار احساس کفایت و عزت نفس بیشتری داشته باشد و از مشکلاتی دیگر از جمله افسردگی حاصل از وابستگی و ناکارآمدی جلوگیری می شود.

کاردرمانی مناسب چه سن و افرادی هست:

کاردرمانی و توانبخشی نختص یک سن وزمان نیست نه تنها کودکان ونوجوانانوجوانان را پوشش میدهد بلکه سالمندان را نیز شامل میشود ومتناسب با عارضه و ناتوانی بیمار در هر سن و مرحله زندگی درمان هی لازم جهت استقلال و بدست اوردن توانایی ارایه میدهد
همینطور تلاش بر این است که برنامه های درمانی در قالب فعالیت های طبیعی روزمره باشد. مثلا برای درمان مشکلات جسمی و حرکتی، مانند باشگاه بدنسازی تنها یک سری حرکات کلیشه ای برای تقویت عضلات استفاده نشود.
به عنوان مثال تمرینات حرکتی که برای درمان کودکان با اختلالات حرکتی داده می شود را کاردرمانگر در قالب بازی به کودک ارائه می دهد که هم هدف درمانی دنبال شود و هم فعالیت برای کودک معنادار است. یعنی تقویت عضله ای در دست را در قالب بازی انجام می دهد تا درمان خیلی طبیعی باشد و حتی کودک متوجه آن نیز نشود!
در واقع مشکلات افرادی که به کاردرمانی مراجعه می کنند دامنه وسیعی را در برمی گیرد و می تواند حاصل عوامل مختلفی از جمله یک صدمه یا تصادف،تعارض یا فشار روانی،بیماری جسمی،اختلال عاطفی ویا تاخیر رشدی و اختلالات مادر زادی باشد.
کاردرمانی کودکان:

کودکانی که در زمینه جسم به خدمات کاردرمانی نیاز دارند شامل اختلالاتی از جمله:
فلج مغزی،
دیستروفی عضلانی
، سندروم داون،
مشکلات تاخیری تعادلی
، عوارض ناشی از تشنج
، تاخیرهای حرکتی،
اختلالات و بیماری های عصبی عضلانی
، اصلاح الگوی حرکتی نادرست(زانو ضربدری،زانوپرانتزی،قوز پشتی،لوردوز یا گودی کمر…)
عوارض حرکتی در اثر بیماری های متابولیک،
دررفتگی مادرزادی ران،
هیپوتونی وتورتیکولی(کجی مادرزادی گردن)
وصافی کف پا،پا چنبری(کلاب فوت)
شکستگی ها و تروماها… می شوند
.
کودکانی که به خدمات کاردرمانی ذهنی نیاز دارند دچار اختلالاتی نظیر کم توانی ذهنی، اتیسم،اختلالات رفتاری، یادگیری ،مشکلات حافظه،مشکلات نوشتاری،تاخیرهای رشدی،مشکلات درکی شناختی،بینایی شنیداری و…هستند.
اما ممکن است به هر دوحیطه ی ذهن و جسم به طور همزمان پرداخته شود به عنوان مثال کودکان فلج مغزی که دچار اختلال در راه رفتن هستند مشکلات ذهنی را نیز به همراه دارند که لازم است مدنظر قرار گرفته شود.

کاردرمانی بزرگسالان وسالمندان:!

اختلالات جسمی که در بخش بزرگسال به خدمات کاردرمانی نیاز دارند به دو دسته کلی تقسیم می شوند.
دسته ی اول اختلالات نورولوژیک هستند که بیماری هایی از جمله سکته مغزی
، ام اس
، پارکینسون
، ضربه مغزی
،دیسک کمر ،دیسک گردن و ناراحتی های ستون فقرات،قوزپشتی وگودی کمر
، اختلالات مربوط به مخچه(اتاکسی،سرگیجه،کاهش تعادل…)
، ضایعات نخاعی(ضیف تا شدید)
، بیماری های پیشرونده سیستم اعصاب مرکزی و… را شامل می شوند.
دسته دوم اختلالات ارتوپدیک :
ضایعات اندام فوقانی وتوانخشی تخصص دست
ضایعات تاندونی و بافت همبند،
گرفت های پوستی و سوختگی ها
،شکستگی ها و پیچ خوردگی والتهاب مفاصل
محدودیت های حرکتی و ضعف عضلات اندام فوقانی

توانبخشی سالمندان یکی از حیطه های مهم و کاری متخصصین توانبخشی و کاردرمانی میباشد که متخصص کاردرمانی با اشنایی با اصول علم اناتومی وفیزیولوزی ودانش سالمندی سعی در رفع مشکلات جسمی وشناختی واجتماعی فرد سالمند میکند وبه فرد سالمند کمک میکند حضور فعال در جامعه وزندگی خود داشته باشد وسالمندی سالم ومستقل داشته باشند

آخرین پست ها

 گفتار درمانی
04th اسفند 1399
فیزیوتراپی دیسک کمر
03th اسفند 1399
فیزیوتراپی زانو
02th اسفند 1399
برای مشاوره و یا دریافت نوبت پیام دهید